Uyluk Kas Gerilmeleri

Uyluk Kas Gerilmeleri

Uylukta kas gerilmesi, sportif faaliyette bulunanlarda çok yaygın olarak görülür. Uylukta, 3 ana kas grubu vardır. Arkada hamstring, iç yanda adduktor, ön tarafta ise quadriceps kasları bulunur ve bunlar uyluk (femur) kemiği boyunca uzanırlar. Quadriceps kası bacağı uzunlamasına uzatır, hamstring dizin bükülmesini sağlar ve adduktor ise iki dizin birbirine yanaşması ve değmesini sağlar.

Özellikle quadriceps ve hamstringler, kalça ve diz ekleminde iki ana kastır. Bu kaslardan biri kasılırken, diğeri gevşer. Kas gerilmesi ve yaralanması bu kas gruplarında daha sıktır.

Bu kaslar basketbol, futbol gibi yüksek enerjili, hızlı sportif faaliyetlerde sık yaralanır.

Klinik Bulgular

Hastalar, genellikle ani olarak kasta bir yırtılma hissi olduğunu veya kaslarının çektiğini söylerler. Kas içi damarların da yırtılmasına bağlı olarak morarma, şişme ve dokunmak ile hassasiyet oluşur.

Genellikle, kaslarda sadece gerilme olur ve bazen de yırtılması söz konusudur. Bu durumda ağrı ve hassasiyet vardır.

Tanı

Bu yaralanmada, ağrılı ve hassas noktalar tespit edilir. Kopma kırığı veya şüpheli kırık durumunda, röntgen çekilir.

MR; Yumuşak doku yaralanmasını daha detaylı gösteren faydalı bir yöntemdir.

Risk Faktörleri

  • Kas Sertliği: Kas sertliği veya elastikiyet kaybı, düzenli spor yapmayanlarda sıktır.
  • Kas Dengesi: Bir kas grubu, karşıt kas grubundan daha güçlü olduğunda, kaslar arası dengesizlik ve gerginlik meydana gelir. Bu en sık hamstring kasları ile uyluk ön grup (quadriceps kasları) kasları arasıda olur. Quadriceps kası, genellikle çok güçlü olduğu için, hızlı ve yüksek enerjili aktivitelerde hamstringler gerilir ve erken yorulur.
  • Kaslar zayıf ve performasının düşük olması,

Tedavi

Bir çok kas gerilmesi veya çekmesi tedavisinde ağrı kesici ve ödem giderici ilaçlar, buz uygulama ve dinlenme yeterlidir. Mobilizasyonun kısıtlanması, yaralanan kasın kasılmasına neden olacak hareketlerin yapılmaması gerekir.

Fizik Tedavi; ağrı ve şişlik azaldığında, kas güçlendirme ve gerdirme agzersizleri yapılır.