Femur Kırıkları (Uyluk Kemiği Kırığı)

Uyluk Kemiği Kırığı

Femur, uyluk kemiği olarak vücudun en sağlam ve büyük kemiklerinden biridir. Femur kemiğini çevreleyen, oldukça geniş bir kas dokusu vardır. Femur kemiği, kalça ekleminden başlayıp diz eklemine kadar uzanır. Uyuk kemiğinin kırığına, femur kırığı denilir.

Sebepler

Vücudun en sağlam kemiklerinden biri olan femur kırığı, trafik kazaları, yüksekten düşme, ateşli silah yaralanmaları gibi yüksek enerjili travmalar sonucu görülür.

Bunun dışında kemik tümörleri, enfeksiyonlarda femur kemiği zayıflar ve daha kolay kırılır.

Fizik Muayene

Femur kırığı durumunda, uylukta belirgin şekil bozukluğu, çok şiddetli ağrı, uyluğu oynatamama, bacağı üstüne basamama, kırık bölgesinde şişlik, açık kırık ise açık yara, ayrıca kanamaya bağlı kan kaybı bulguları görülür.

Tanı

Femur kırığı tanısı, sıklıkla ilk fizik muayenede koyulur. Femur kırığı olan ekstremitede, nörolojik ve dolaşım muayenesi yapılır, damar ve sinir hasarını araştırır.

Radyolojik inceleme yapılarak, tanı tam konur.

Tedavi

Erişkin femur kırığının tedavisi, hemen daima cerrahidir. Erişkin femur cisim kırıkları, intramedüller çivileme, plaklar veya eksternal fiksatörler ile tedavi edilebilir.

İntramedüller çivileme; kırık yerini açarak (açık) yada hiç açmadan (kapalı), femur kemiğinin içine çivi yerleştirilmesidir.

Femur kırıkları, 3-6 ay arasında tamamen iyileşir. Femur kırıklarında; kaynama gecikmesi, kısalık, açılı kaynama, rotasyon kusurları görülebilir. Bunun dışında enfeksiyon, derin ven trombozu ile akciğer embolisi diğer görülen komplikasyonlardır.