Ayak Bileği Burkulması

Ayak Bileği Burkulması

Eklemlerimiz içinde, en sık ayak bileği burkulması görülür. Çünkü, vücudumuzun ağırlığını taşıyan ayak bileğimiz, günlük aktiviteler ile kolaylıkla burkulabilir. Bu durum, basiit bir yürüyüş ile olabileceği gibi, futbol oynarken de kolaylıkla olabilir.

Burkulma sırasında, ayak bileği çevresi bağlar yırtılabilir. Engebeli arazide yürürken, ayağımız içe veya dışa doğru dönebilir. Ayak bileğini çevreleyen bağlar, tendonlar gevşeyebilir, eğer travma şiddetli ise yırtılma ile sonuçlanabilir. Ayak bileği çevresi şişer, morarır ve üzerine basılamayacak kadar ağrılı olabilir.

Klinik Bulgular

  • Ayak bileğinde ağrı ve şişlik
  • Morarma

Tanıda, röntgen çekilir. Röntgen, kırık var mı yok mu, ayırt etmemizi sağlar.

MR ile yumuşak dokular hakkında ayrıntılı bilgi sahibi oluruz.

Tedavi

Ayak bileği burkulmasında tedavide travmanın şiddeti önemlidir.

Çok hafif burkulmalarda antienflamatuar ilaç, elastik bandaj ve buz uygulama yeterli olabilir. Ayak üzerine ağırlık vererek yürümek mümkündür. Genellikle iş gücü kaybı yoktur. 1-3 haftada tamamen iyileşir.

Ciddi burkulmalarda, yukarıda anlatılan tedavi yeterli olmaz. Tedavide esas, ayak bileğinin tespitidir. Bu alçı veya atellerle sağlanır. Tespit süresi 7-21 gündür. Atel üzerinden, önerilen şekilde buz uygulama yapılır. Bacağın yukarı kaldırılması, yastık üzerine konulması ve dinlenmek ödemin geçmesi için çok önemlidir. Tedavi süresinde, atel üzerine basmadan koltuk değneği kullanılarak yürünebilir. Tam iyleşme 6 haftaya kadar uzayabilir.

Genellikle cerrahiye gerek duyulmadan, anlatılan tedavi yöntemleri ile tam iyileşme sağlanabilir. Önemli olan, tedaviye gecikmeden başlanılmasıdır. Tedaviye geç kalınması veya tedavi olunmaması durumunda, ayak bileğinde güvensizlik hissi oluşabilir. Özellikle engebeli arazide ve hatta düz yolda bile tekrar burkulabilen bir ayak bileği olabilir. Ayak bileği çevresinde, kalıcı şişlikler olur. Burkulmayı ciddiye almalı ve önerilen tedavi programına uyulmalıdır.

Tedavi sonrası, ayak bileği çevresi kasların güçlendirilmesi ve eklem hareketlerinin kazanılması için, fizik tedavi yapılır.